X
تبلیغات
رایتل
22 دی 1386 ساعت 08:28 ق.ظ
دکتر هرمز اسدی و مهندس عباس‌پور، رئیس منطقه حفاظت شده دنا، چهارشنبه شب 19 دی، در جریان انتقال 6 گوزن زرد از ساری به یاسوج، در محور شهرضا- سمیرم دچار سانحه شده و جان سپردند.
در این سانحه که بر اثر کنترل نکردن وسیله نقلیه توسط راننده رخ داد، خودروی پیکاب متعلق به اداره کل محیط‌زیست یاسوج به دره سقوط کرد و دکتر اسدی بر اثر ضربه مغزی در دم جان سپرد و مهندس حبیب عباس‌پور نیز بر اثر جراحت شدید پس از چند ساعت در بیمارستان جان به جان آفرین تقدیم کرد.
دکتر هرمز اسدی که در سالیان اخیر، بیشترین توان خود را بر نجات گونه نادر طبیعت ایران [گوزن زرد] متمرکز کرده بود، عضو هیات علمی دانشگاه آزاد تهران بود و به تدوین سه مبحث اکولوژی حیات وحش، مبانی مدیریت وحش و فنون و روش حیات وحش اشتغال داشت.
وی که دکترای خود را از دانشگاه یوتمبرگ آلمان دریافت کرده بود، در زمینه‌های مختلف محیط‌زیست، تحقیقاتی در ایران، دوبی، استرالیا، هند، پاکستان، نپال، برمه و  بنگلادش به انجام رساند که از آن جمله می‌توان از تحقیق درخصوص پستانداران به ویژه بازهای شکاری در دوبی، فوک خزر نام برد. حفظ و حراست از گونه یوزپلنگ ایرانی نیز اولین بار از سوی این استاد دانشگاه مطرح شد.
دکتر اسدى، مردى بود که حرف آخر را در نجات فک هاى دریاى خزر مى زد و وقتى ماریتا، تنها یوزپلنگ ایرانى اسیر در پارک پردیسان تهران مرد، با چشمانى اشک آلود و بغض شکسته برایش اشک ریخت.
مرحوم اسدى ۶ سال قبل در جزیره کیش، از یک آهو که جلوى چشمش با یک خودرو تصادف کرده بود، مراقبت کرد. او وقتى کارگر هاى آکواریوم شیرهاى دریایى کیش نبودند تا استخر را بشویند، به اتفاق همکارش هومن ملوک پور، ساعت ها در استخر به نظافت مکان زیست شیرهاى دریایى اقدام کرد. از این که چقدر مصمم به انجام کار بود و با قاطعیت برخورد مى کرد همه در شگفت بودند. او در عین قاطعیت، چقدر هم احساساتى بود و چقدر نگران حیات وحش ایران...
منبع: همشهری آنلاین، روزنامه ایران
del.icio.us  digg  newsvine  furl  Y!  smarking  segnalo