X
تبلیغات
رایتل
6 اسفند 1386 ساعت 11:10 ق.ظ

انسان نوین ابتدا در آفریقا به وجود آمد و سپس به سایر نقاط دنیا مهاجرت کرد. به گفته این پژوهشگران تجزیه و تحلیل ژنتیکی، قویا موید این نظریه است.

یک تجزیه و تحلیل ژنتیکی جدید بر روی افرادی از سراسر جهان تایید بیشتری از نظریه منشا گرفتن انسان از آفریقا فراهم آورده است.
به گزارش آسوشیتدپرس گروهی از پژوهشگران به سرپرستی ریچارد ام مه‌یرز از دانشگاه استانفورد که نتایج کارشان را در شماره اخیر نشریه Science منتشر کرده‌اند، با بررسی خصوصیات ژنتیکی 938 نفر از 51 جمعیت مختلف شواهدی را در مورد چگونگی مربوط یا متفاوت بودن افراد ارائه داده‌اند.
این گروه به بررسی تنوع‌ها در 650000 قطعه از هر یک از نمونه‌های DNA افراد مورد آزمایش پرداخته و مشروح‌ترین توصیف تا به حال را از تفاوت‌ها و شباهت‌های میان DNA آنها عرضه کرده‌اند.
دانشمندان مدت‌هاست که معتقد بوده‌اند انسان نوین ابتدا در آفریقا به وجود آمد و سپس به سایر نقاط دنیا مهاجرت کرد. به گفته این پژوهشگران تجزیه و تحلیل ٱنها قویا موید این نظریه است.
به علاوه آنها یادٱور شده‌اند که نیاکان ساکنان خاورمیانه را می‌توان هم به اروپا و هم به آفریقا رساند، که به گفته آنها امری منطقی است چرا که این ناحیه پلی برای حرکات جمعیتی به عقب و جلو بین اروپا و آفریقا بوده است.
آنها همچنین متذکر می‌شوند که رابطه‌ای نزدیک میان جمعیت "یاکوت" در سیبری و سرخپوستان آمریکایی وجود دارد که موید این نظریه است که بومیان ٱمریکا از طریق یک پل خشکی در زمان پایین‌تر بودن سطح دریا از سیبری به آمریکا مهاجرت کرده‌اند.

در تحقیقی دیگر مشخص شد که بومیان جزایر آندامان - Andamanan - درکشورهند که از قدیم به دلیل ظاهر منحصر به فرد و درنده خویی شهرت یافته اند، به لحاظ ژنتیکی نیز جمعیت جدایی را تشکیل می دهند و احتمالاً به طور مستقیم از مهاجران عصر حجر منشأ گرفته اند.تحلیل نمونه های به دست آمده از DNA بومیان آندامان و بویژه گروهی موسوم به «جاراوا» حاکی از آن است که این انسانها به لحاظ ژنتیکی از سایر آسیایی ها متمایزند و احتمالاً از نسل آفریقایی هایی هستند که در اواخر عصر یخبندان یعنی ۲۰هزارسال قبل به این نقطه مهاجرت کرده اند.
منبع: خبرگزاری ها

del.icio.us  digg  newsvine  furl  Y!  smarking  segnalo