X
تبلیغات
رایتل
3 اردیبهشت 1387 ساعت 05:35 ب.ظ

داروین در سال 1881

نسخه ای از اولین پیش نویس نظریه تکامل چارلز داروین، طبیعی دان انگلیسی به صورت اینترنتی منتشر شده است.

این یادداشت ها که منجر به چاپ کتاب "سرمنشاء گونه ها" و نظریه تکامل او شد، پیش از این فقط در دسترس محققان کتابخانه دانشگاه کمبریج بوده است. در کنار پیش نویس نظریه تکامل، بیست هزار یادداشت دیگر از چارلز داروین به صورت آنلاین درآمده است. "دکتر جان وان وای"، که عمر کاری خود را وقف مطالعه داروین کرده است، می گوید: "داروین درک ما از طبیعت را متحول کرد."

نظراتی که نگرش به جهان را دگرگون کرد
کتابخانه اینترنتی داروین بسیار بزرگ است به طوری که اگر در هر دقیقه یک تصویر و مطلب دانلود شود، برای دیدن همه مطالب دو ماه زمان لازم است.
دکتر وان وای می گوید: "این نوشته نشان می دهد که داروین برای تحقیقاتش تا چه حد به جزئیات اهمیت می داده است."
این محقق دانشگاه کمبریج می افزاید: "خانواده داروین همواره معتقد بوده که نوشته های او باید در دسترس همه علاقمندان قرار داده شود. اینکه اکنون همه در نقاط مختلف جهان می توانند نوشته های داروین را در این سایت اینترنتی بخوانند، بسیار عالی است. چارلز داروین یکی از بانفوذترین دانشمندان تاریخ بشریت است. مجموعه نوشته های او که اکنون آنلاین شده است بسیار مهم و به همین دلیل هیجان انگیز است."
سایت داروین آنلاین (به آدرس darwin-online.org.uk) سایتی متنوع است: از نوشته های علمی او گرفته تا خاطراتش و نقاشی هایی که این دانشمند در دوره کودکی کشیده است. در این سایت حتی می توان اطلاعاتی درباره زندگی خصوصی داروین پیدا کرد، مثل چند دستور آشپزی که همسرش از آن استفاده می کرده است.
کتاب اثرگذار چارلز داروین به نام "در باب سرمنشا گونه ها به شیوه انتخاب طبیعی" در سال 1859 منتشر شد.
نظریه تکامل داروین که می گوید گونه ها در طول نسل ها از طریق انتخاب طبیعی خصوصیات مطلوب، تکامل پیدا می کنند به یکی از ارکان اساسی علم زیست شناسی تبدل شده و بر رشته های دیگر علمی نیز اثر گذاشته است.

 منبع: بی بی سی

del.icio.us  digg  newsvine  furl  Y!  smarking  segnalo