X
تبلیغات
رایتل
3 خرداد 1387 ساعت 09:20 ق.ظ

گروهی از دانشمندان آمریکایی با تجزیه DNA گونه ای مگس سرکه ساکن آمریکای لاتین کشف کردند که این حشره تنها برای خوردن بخشی از گیاه متخصص شده است و به این ترتیب این گونه را باید براساس مدلهای جدید طبقه بندی کرد.

دانشمندان دپارتمان بیولوژی کالج کورنل در تحقیقات خود نشان دادند که طبقه بندی سنتی گیاهان و حشرات باید تغییر کند.

این دانشمندان که نتایج یافته های خود را در مجله "ساینس" منتشر کرده اند با تجزیه DNA گونه ای مگس سرکه ساکن آمریکای لاتین کشف کردند که تفاوتهای میان این گونه از حشرات بسیار بیشتر از آن چیزی است که تاکنون تصور می شد.

این محققان کشف کردند که یک گل می تواند میزبان چند گونه مختلف باشد بدون اینکه گونه های مختلف مگس سرکه نیاز به رقابت باهم داشته باشند. در حقیقت هریک از این گونه ها برای خوردن بخشی از یک گیاه متخصص شده اند. این بدان معنی است که تعداد این گونه ها می تواند بسیار بیشتر از آن چیزی باشد که تاکنون اعتقاد بر آن بود. در این خصوص "مارتی کاندون" سرپرست این تیم تحقیقاتی اظهار داشت: "طبقه بندی سنتی این حشرات برپایه محیطی است که در هر گونه در آن زندگی می کند. تاکنون تصور می شد که تنوع زیستی گیاهان با تنوع بیولوژیکی حشرات منطبق است. اما اکنون ما نشان دادیم که این حشرات بسیار تخصصی عمل می کنند."

این دانشمندان با بررسی DNA گونه Blepharoneura دریافتند که این حشره نه تنها برای استفاده غذایی از یک گیاه خاص متخصص شده است بلکه تنها برای تغذیه از یک قسمت ویژه این گیاه آمادگی دارد. بعضی از گونه های این حشره تنها از گلها، بعضی دیگر از ساقه و بقیه از گل آذینهای نر و ماده تغذیه می کنند. بیشتر این گونه ها تنها از یک نوع گیاه استفاده می کنند اما خود این گونه می تواند میزبان حداقل 13 گونه از این حشرات باشند.

del.icio.us  digg  newsvine  furl  Y!  smarking  segnalo