X
تبلیغات
رایتل
4 خرداد 1387 ساعت 05:48 ب.ظ

کوسه

بیش از نیمی از کوسه هایی که زیستگاه آنها اقیانوس های جهان است در معرض خطر انقراض قرار دارند. این نتیجه گیری "IUCN"، سازمانی جهانی است که فهرست گونه های در معرض خطر را تدوین می کند.

هر چند کوسه ها در فیلم های هالیوود موجودات خبیث آدمخوار ترسیم می شوند، اما در واقعیت ما انسان ها بسیار برای کوسه های خطرناک تریم تا آنها برای ما.
با افت ذخایر ماهیان مثل ماهی تن و اره ماهی، صیادان بیش از پیش برای جبران این کمبود به صید کوسه ها روی آورده اند.
به علاوه برخی جوامع شرق آسیا که باله کوسه را غذایی مرغوب و لذیذ می دانند به شکار این حیوان ادامه می دهند. تغییرات آب و هوایی نیز ممکن است سبب اختلال در زندگی و زیستگاه گروه هایی از این ماهی ها باشد.
ارزیابی تازه "IUCN" نشان می دهد که این جریان ها چگونه بر جمعیت کوسه ها در جهان تاثیر می گذارد. این گروه نتیجه گیری می کند که از میان 21 گونه ای که در اقیانوس های آزاد شنا می کنند، 11 گونه در خطر انقراض قرار دارند و در پنج گونه نیز نشانه های انحطاط ظاهر شده است.
اینها شامل کوسه بزرگ سفید، شخصیت شرور فیلم سینمایی "آرواره"، که طول آن گاه به پنج متر می رسد و همچنین کوسه نهنگ می شود. کوسه ها به خصوص در مقابل صید بی رویه آسیب پذیر هستند زیرا روند تولید مثل آنها کند است. این دانشمندان خواستار اعمال محدودیت جهانی بر صید این آبزی، پایان صید کوسه به خاطر خوردن باله آن و تدابیری که صید اتفاقی آنها توسط کشتی های ماهیگیری را کم می کند، شده اند.

منبع: بی بی سی

del.icio.us  digg  newsvine  furl  Y!  smarking  segnalo