X
تبلیغات
رایتل
5 مهر 1387 ساعت 01:14 ق.ظ

آیا زیستگاه سمندر خال زرد در منطقه اورامانات استان کرمانشاه به دلیل خشکسالی تخریب می شود؟
  

 فعلاکه بررسی کارشناسان محیط طبیعی اداره کل حفاظت از محیط زیست کرمانشاه و یکی از اساتید دانشگاه رازی کرمانشاه نشان داده که این اتفاق در شرف وقوع است؛ البته این تنها خطری نیست که این موجود زنده و زیستگاهش را تهدید می کند.
    طبق بررسی های انجام شده، برخی عوامل دیگر از جمله آلودگی های محیطی که ناشی از پراکندگی زباله در زیستگاه این گونه کمیاب است، وضعیت زیستگاه سمندر خال زرد را بحرانی تر ساخته است.  کاهش شدید جمعیت این گونه در سال جدید هم چشمگیر است.  حضور این جاندار به عرصه های محدودی از زیستگاهش منحصر شده و تعداد معدودی از آنها را می شود مشاهده کرد.
    در صورت ادامه روند خشکسالی و نیندیشیدن چاره برای حفاظت ویژه و جلوگیری از آلودگی زیستگاه های بی نظیر سمندر خال زرد، انقراض این گونه قطعی است و در آینده نزدیک دره های زیبای منطقه دیگر شاهد حضور این گونه با ارزش نخواهد بود.
    گونه سمندر زرد بانام علمی Neurergus kaiseri تنها در 4 منطقه جهان زیست می کند که 3 منطقه آن در ایران است. کوه های زاگرس استان کرمانشاه یکی از زیستگاه های زیبای این گونه نادر است که متاسفانه در آستانه نابودی است و به خط قرمز انقراض نزدیک می شود. اقداماتی در دست اجراست تا شاید بتوان زیستگاه این جاندار را به نحوی از خطر خشکسالی نجات داد. رعایت مسائل زیست محیطی از سوی طبیعت گران و گردشگران نیز می تواند نقش مهمی در حفاظت از این گونه ارزشمند داشته باشد.


منبع: جام جم آنلاین

del.icio.us  digg  newsvine  furl  Y!  smarking  segnalo