X
تبلیغات
رایتل
19 مهر 1387 ساعت 08:43 ق.ظ

Pantherapardus.jpg Panthera pardus picture by tarahomi

Family Felidae   
Subfamily Pantherinae
Species Panthera pardus

پلنگ حیوانی دراز، باریک با دست و پاهای قوی و کوتاه می باشد که طول پاها بلندتر از طول دست ها است که موجود را برای پرش فوق العاده موفق می سازد. سر گرد با گوش های کوتاه مدور بدون موهای بلند انتهایی است.بدن توسط خال های سیاه توخالی بزرگ گل مانند که باعث استتار خوبی برای موجود می باشد پوشیده شده است.ناخن ها قابل برگشت به داخل غلاف اند که در مواقع حمله و گرفتن طعمه از غلاف خارج می شوند.

طول آن تا حدود 180 سانتیمتر و طول دم پلنگ تا 110 سانتیمتر گزارش شده است.جزء بزگترین پلنگ های جهان می باشد و وزن آن به 90 کیلوگرم هم می رسد در حالی که وزن پلنگ های هند و افریقا به حدود 60 کیلوگرم می رسد.

پراکنش

سه نوع پلنگ در ایران یافت می‌شود. یک نوع نژاد"ساکسی کالور" است که در کوهستان‌های البرز و جنگل‌های شمال یافت می‌شود. نوع دوم "میلانو" است که جثه‌ای کوچکتر و بدنی پر پشم‌تر دارد در قسمت‌های کویری و مرکزی و حوالی استان فارس و خوزستان هم پلنگ دیگری را می‌توان یافت که نام علمی‌اش "تولیانا" است و رنگی روشن‌تر و جثه‌ای کوچک دارد . پراکنش آن در منطقه در ایران، افغانستان،ترکمنستان و به خصوص شمال شرق ایران است.هم اکنون در منطقه  حفاظت شده ساریگل شهرستان اسفراین در استان خراسان شمالی چندین قلاده وجود دارد .
تغذیه
طعمه مورد علاقه پلنگ کل ،بز ،قوچ،میش وگراز می باشد که به علت حضور زیاد این گونه ها در ایران پلنگ در ایران حضور یافته است.
زیستگاه
سازش خوبی با محیط های مختلف دارد. در تمام ایران به جز کویر، دشت های وسیع ومزارع پراکندگی دارد. جنگل ها، ارتفاعات تا 4000متر ،صخرهای همراه با درخت و نزدیک رودخانه ها را ترجیح می دهد.
در شنا وبالا رفتن از درخت و صخره مهارت بالایی دارد. به شبگردی عادت دارند.پوست  شل زیر شکم  به حیوان کمک میکند که از لگد زدن طعمه  اسیب نبیند.
جفت گیری
اواسط زمستان فصل زادآوری پلنگ می باشد و 3.5ماه طول مدت بارداری است. 2تا3 توله در هر زایمان متولد می شود که پس از 10 روز چشم خود را باز می کنند. نرها در18ماهگی و ماده ها در 2 سالگی مادر خود را ترک می کنند. عمر متوسط پلنگ 18 سال است که معمولاً نرها عمر طولانی تری دارند.در دوران بلوغ به صورت انفرادی زندگی می کنند.

Pantherapardus-1.jpg Panthera pardus picture by tarahomi
del.icio.us  digg  newsvine  furl  Y!  smarking  segnalo