X
تبلیغات
رایتل
25 مهر 1387 ساعت 11:08 ق.ظ
 view.jpg phoca caspica picture by tarahomi
 اتحادیه جهانی حفاظت از محیط زیست اعلام کرده است که نسل فوک خزر یا Pusa caspica که تنها پستاندار دریای خزر محسوب می شود در خطر انقراض قرار دارد. به گفته این اتحادیه، فک خزر به علت شکار بی‌رویه و نابودی زیستگاهش در خطر انقراض قرار گرفته است.
 

اتحادیه جهانی حفاظت از محیط زیست هر سال با انتشار گزارشی موسوم به "فهرست قرمز" گونه های جانوری را که در خطر انقراض قرار دارند، معرفی می کند.

نسل فوک خزر از نظر دیرین ‌شناسی به دوره سوم زمین‌ شناسی باز می‌گردند. کارشناسان می گویند جمعیت این پستاندار طی صد سال اخیر ۹۰ درصد کاهش داشته است.یکی از علل کاهش جمعیت فک خزر ماهیگیری بی‌رویه بیان شده است. همچنین نشت گاز و نفت و گرمتر شدن آب دریای خزر از عوامل دیگر کاهش جمعیت فک خزر است.

بر اساس آخرین تخمین ها در حال حاضر حدود 110 هزار رأس فوک خزر در این دریا زندگی می کنند. فوک خزر بخشی از عمرش را که معمولا حدود پنجاه ساله است در سواحل جنوبی دریای خزر سپری می کند.ایران برای حفاظت از این گونه جانوری، موسسه ای با نام مرکز مطالعات فک خزری در بندر انزلی تاسیس کرده است.این مرکز با همکاری اداره کل محیط زیست گیلان، مؤسسه داروین، دانشگاه لیبز لندن، دانشگاه گیلان و سازمان شیلات ایران راه‌ اندازی شده است.  

 

منبع: بی بی سی

del.icio.us  digg  newsvine  furl  Y!  smarking  segnalo