X
تبلیغات
رایتل
10 دی 1387 ساعت 11:26 ق.ظ

موضوع گرمایش زمین در سال 2008 همچنان از مهمترین مباحث در محافل علمی و سیاسی جهان بود. در این سال، اجلاس سران کشورهای گروه 8 در ژاپن با صدور بیانیه ای اعلام  داشت که این کشورها در نظر دارند تا سال 2050 میزان تولید گازهای گلخانه ای را تا پنجاه درصد کاهش دهند.

اگرچه سازمان های حمایت از محیط زیست اقدامات صورت گرفته در زمینه کاهش گازهای گلخانه ای را ناکافی دانسته و مورد انتقاد قرار داده اند، اما برخی از این سازمان ها گفتند که بیانیه اجلاس گروه 8 در مقایسه با گذشته، لحنی قاطعانه تر و هدفی مشخص تر داشته است.

در مقابل، این نظر هم مطرح شد که بیانیه گروه 8 ممکن است به مانعی در برابر روند مذاکرات جاری تبدیل شود که تحت نظر سازمان ملل جریان دارد و قرار است در ماه دسامبر سال 2009 خاتمه یابد.

منتقدان بیانیه گروه 8 همچنین گقتند که این بیانیه تاریخ مشخصی را به عنوان مبدا اندازه گیری کاهش پنجاه درصدی در میزان تولید گازهای گلخانه ای تعیین نکرده است. با اینهمه، نخست وزیر ژاپن، که میزبانی اجلاس را برعهده داشت، تلویحا گفت که وی ترجیح می دهد سال 2000 به عنوان مبدا در نظر گرفته شود.

این بیانیه منعکس کننده دیدگاه جورج بوش، رئیس جمهوری آمریکا، در این زمینه نیز بود که میزان کاهش گازهای گلخانه ای در هر کشوری باید با سطح فعالیت اقتصادی آن کشور متناسب باشد و در این مورد، تمایزی بین کشورهای پیشرفته و کشورهای در حال توسعه منظور نشود.

کشورهای رو به رشد، به خصوص چین، هند، برزیل، مکزیک و آفریقای جنوبی تاکید داشته اند که لازم است در مقایسه با کشورهای ثروتمند جهان، از معافیت های ویژه ای در زمینه تولید گازهای گلخانه ای برخوردار شوند و به همین دلیل نیز بیانیه اجلاس گروه 8 را "ناکافی" توصیف کردند.

 

انقراض گونه های حیوانی و گیاهی

بازهم در زمینه حفظ محیط زیست، پژوهشگران در سال 2008 اعلام کردند که خطر نابودی گونه های حیوانی و گیاهی به مراتب جدی تر از آن است که ارزیابی شده است. براساس یک مقاله تحقیقی که در نشریه علمی "نیچر" منتشر شد، روش های جاری برای تخمین روند نابودی گونه های حیات کارآمد نیست زیرا بسیاری از عوامل موثر بر این روند را نادیده می گیرد.

در این گزارش آمده است که استفاده از روش های مناسب تر نشان می دهد که خطر انقراض گونه ها حیوانی و گیاهی دهها و یا حتی صدها برابر بیشتر از آن است که پیشتر تصور می شد. روش های کنونی بر اساس دو عامل نرخ زاد و ولد و تغییر در شرایط محیطی، یعنی نابودی زیستگاه های جانوری و گیاهی، استوار است در حالیکه، به گفته نویسندگان مقاله نشریه نیچر، لازم است عوامل دیگری مانند نسبت جمعیت نر به جمعیت ماده، اندازه فیزیکی موجود مورد نظر و برخی جنبه های رفتاری آن نیز منظور شود.

همزمان، اتحادیه بین المللی حفظ محیط زیست گفته است که بیش از شانزده هزار گونه حیوانی و گیاهی با خطر نابودی مواجه است. این اتحادیه تخمین حدود یک چهارم تمامی پستانداران و یک سوم دو زیستان را در فهرست جانوران در معرض انقراض قرار دارند. 

منبع: بی بی سی

del.icio.us  digg  newsvine  furl  Y!  smarking  segnalo