X
تبلیغات
رایتل
10 دی 1386 ساعت 12:20 ق.ظ

مطالعات جدید بر روى ژن انسان و شمپانزه زمان جدا شدن این دو گونه را با دقت بیشترى تعیین مى کند. انشعاب تکاملى بین پنج تا هفت میلیون سال پیش صورت گرفت. این برآورد زمان قبلى که بین سه تا سیزده میلیون سال پیش بود را بهبود مى بخشد.پژوهشگران مى گویند که شمپانزه هاى امروزى نزدیک ترین خویشاوندان انسان هستند. دانستن اینکه این دو گونه چه زمان از هم جدا شدند مفاهیمى براى درک سرعت عمل تکامل و همچنین تصور احتمال وجود موجودات هوشمند در نقاط دیگر گیتى را دربرخواهد داشت.

«سادهیر کومار» از دانشگاه ایالتى آریزونا مى گوید: «پى بردن به زمان انشعاب انسان از نزدیک ترین خویشاوندانش اهمیت قابل ملاحظه دیگرى نیز دارد. زیرا مى توان از آن براى تعیین سرعت جهش ژن هاى انسان و مشخص کردن تاریخ گسترش گونه هاى انسان در سرتاسر کره زمین استفاده کرد.»

گروه «کومار» اخیراً با استفاده از یک روش جدید جامع ترین مقایسه بین ژن هاى انسان، شمپانزه، میمون و موش خرما را تهیه کردند. آنها تعداد جهش ها در توالى DNA هر گونه را بررسى کرده تا میزان تغییر تکاملى آن را برآورد کنند. نتایج تحقیقات آنها به طور آن لاین در «گزارش آکادمى ملى علوم» منتشر شده است. «بلر هگز» که یک زیست اخترشناس بوده و عضو پژوهشى این گروه است، مى گوید: «ما مى توانیم به این نتیجه برسیم که آخرین جد مشترک انسان و شمپانزه بین پنج تا هفت میلیون سال پیش وجود داشته است. آگاهى یافتن به مقیاس زمانى تکامل انسان و چگونگى تغییر وى نسبت به محیط طى زمان سرنخ هاى با ارزشى براى درک تکامل حیات هوشمند فراهم خواهد کرد.»

 LiveScience.com,Dec.2005

del.icio.us  digg  newsvine  furl  Y!  smarking  segnalo