X
تبلیغات
رایتل
23 بهمن 1386 ساعت 05:07 ب.ظ
Nurture
دانشمندان هشدار دادند که گونه‌ای از پنگوئن‌ها به نام «شاه‌ پنگوئن» بدلیل افزایش گرمای جهانی رو به انقراض است.
این پرنده‌ها که با رگه‌هایی از پرهای طلایی - نارنجی روشن در اطراف گوششان شناسایی می‌شوند، ساکن جزایر قسمتهای شمالی قطب جنوب هستند و جمعیت کلی این پنگوئن‌ها دو میلیون جفت برآورد شده است. در این تحقیق دانشمندان نشان داده اند که به ازای هر 26/0 درجه سیلسیوس افزایش دمای سطح دریا 9 درصد از جمعیت بالغ این پرنده کاسته می‌شود و به این ترتیب در وضعیت اخیر افزایش گرمای جهانی خطر قابل ملاحظه‌ای این گونه را تهدید می‌کند.
نتایج این پژوهش از مجموعه مقالات آکادمی ملی علوم امریکا به چاپ رسیده است، دلیل افزایش این تهدید، نبودن غذای کافی برای شاه پنگوئن‌ها اعلام شده است.
گزارشات حاکیست که افزایش گرمای جهانی در برخی از نقاط این قاره یخی بویژه در شمال غرب منطقه‌ای موسوم به شبه قاره قطب جنوب بسیار سریعتر در حال پیشروی است. گاز دی‌اکسیدکربن به گرم شدن زمین کمک می کند ومیزان بالای آن مضرات بسیار زیادی دارد. همچنین ذوب شدن یخ‌های قطب جنوب می تواند سطح دریا ها را تا 65 متر بالا بیاورد.
یکی از دلایل تسریع در ذوب سریع یخ‌ها این است که یخ های قطب 90 درصد نور خورشید را که باعث ذوب آن می‌شود به فضا بازتاب می‌کند ولی آ ب اقیانوسها برعکس عمل می‌کند و90 درصد انرژی خورشید را درخود نگه می‌دارد و بدین ترتیب ذوب هر مایل از یخ، گرما را بیشتر می‌کند. گرما و خشکی می‌تواند قاتل گونه‌های گیاهی انواع جانوران باشد.
منبع: ایسنا
del.icio.us  digg  newsvine  furl  Y!  smarking  segnalo