X
تبلیغات
رایتل
27 اسفند 1386 ساعت 08:34 ق.ظ
سازمان ملل هشدار داد که یخچال‌های طبیعی جهان با سرعتی هشدار دهنده در حال ذوب شدن هستند
سازمان ملل خواستار اقدام فوری برای پیشگیری محدودشدن بیشتر منابع آب برای جمعیت‌های بزرگ انسانی شد.
به گزارش خبرگزاری فرانسه آخیم استاینر مدیر اجرایی برنامه محیط زیست سازمان ملل     (UNEP) در این باره گفت: "میلیون‌ها نفر اگر نه میلیاردها نفر به طور مستقیم یا غیرمستقیم برای آب ٱشامیدنی، کشاورزی، صنعت و تولید برق  در طول بخش‌ بزرگی از سال به این ذخایر طبیعی آب وابسته هستند."
بر اساس داده‌‌های منتشرشده بوسیله سرویس پایش یخچال‌های جهان (WGMS) که مقر آن در دانشگاه زوریخ در سوئیس قرار دارد و UNEP از آن حمایت می‌کند، مقصر این وضعیت تغییر آب و هوای کره زمین و گرمایش جهانی است.
یافته‌های این مرکز که از 30 یخچال طبیعی در 9 رشته کوه به دست آمده است، نشان می‌دهد که در سال‌های 2004- 2005 و 2005- 2006 متوسط سرعت ذوب‌شدن یخ‌ها بیش از دوبرابر شده است.
ویلفرید هابرلی رئیس WGMS  در این باره گفت: "آخرین ارقام حاکی از آن است که ظاهرا روند ذوب شدن یخچال‌ها در حال شتاب‌گرفتن است، بدون اینکه پایانی برای آن متصور باشد."
بر اساس گزارش UNEP سرعت ذوب‌شدن یخچال‌ها در چند سال اخیر شتاب گرفته است و در دو دهه اخیر رکورد جدیدی از خود به جای گذاشته است - میزان 0.7 متر  بر حسب واحد معادل آب در سال 1998-  در شش سال گذشته از 3 متر گذشته است.
استاینر می‌گوید شاید با توجه به روند روبه رشد به اصطلاح اقتصاد سبز آینده آنقدرها هم تاریک نباشد اما باید منتظر اجلاس آب وهوا در سال 2009 در کپنهاک دانمارک ماند تا میزان تعهد دولت‌ها به کاهش خروج گازهای گلخانه‌ای، ٱلودگی کربنی ناشی از سوخت‌های فسیلی، که سیستم آب و هوایی زمین را تخریب کرده است، مشخص شود.
 
ذوب 'بی سابقه' تعدادی از یخچالها در چند رشته کوه
دانشمندان در مطالعات اخیر خود بر روی 30 یخچال طبیعی در 9 رشته کوه در سطح جهان به این نتیجه رسیده اند که میزان ذوب شدن آنها در سال 2006، به سطح بی سابقه ای رسیده است.
در سالهای 1980 تا 1999 به طور متوسط 3/0 متر از یخچال های طبیعی آب شده اند. اما این در حالیست که در سال 2006 به تنهایی 5/1 متر از این یخچال ها ذوب شده اند. بیشترین تغییر به یخچالی در نروژ مربوط بوده که 1/3 متر نازک تر شده است. این در حالیست که تنها اندکی به قطر یخچال دیگری در شیلی اضافه شده است.
آچیم استینر، مدیر اجرایی برنامه محیط زیست سازمان ملل متحد، در اینباره می گوید: "اگر نه بیلیون ها نفر، اما میلیون ها نفر از مردم دنیا به طور مستقیم یا غیر مستقیم برای آشامیدن کشاورزی و مصارف صنعتی به این منابع آبی طبیعی وابسته هستند." به گفته آقای استینر لازم است که همه مردم به موضوع رشد فزاینده ذوب شدن این یخچالها توجه کنند.
این مقام اجرایی برنامه محیط زیست سازمان ملل همچنین می گوید اگربه آنچه "توسعه اقتصاد سبز" خوانده می شود توجه کافی بشود، احتمالا آینده تاریکی در انتظارمان نخواهد بود.
گروه پژوهش سازمان ملل متحد در مورد تغییر آب و هوا روند فزاینده آب شدن یخچال های طبیعی را نتیجه استفاده از سوخت های فسیلی و مشخص ترین نشانه پدیده گرم شدن کره زمین می داند. پیشتر و در اواخر فوریه سال جاری گروهی از دانشمندان بریتانیایی که در قطب جنوب در حال تحقیق بودند به "شواهد روشنی" دست یافتند که حاکی از ناپایداری بیشتر یخچال های بخش غربی قطب جنوب است. به گفته این دانشمندان اگر این وضع ادامه پیدا کند ممکن است سطح آب دریا در جهان به میزان قابل توجهی افزایش بیابد.
این مستندات از یخچال هایی به دست آمده اند که منطقه ای به مساحت تگزاس را در بخش دورافتاده ای از غرب قطب جنوب می پوشانند.این "رود یخی" با سرعت به سوی اقیانوس حرکت می کند.
 
 

  
del.icio.us  digg  newsvine  furl  Y!  smarking  segnalo