X
تبلیغات
رایتل
20 آبان 1387 ساعت 07:38 ق.ظ

گرچه گفت‌وگوی مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان گیلان با باشگاه خبرنگاران جوان که طی آن از صدور حکم قطع 40 اصله درخت کهنسال به‌دلیل مبارزه با خرافه پرستی، سبب شد تا دوستداران محیط‌زیست و طبیعت آخر هفته پر اضطرابی را پشت سر بگذارند؛ اما رئیس شورای‌عالی جنگل، مرتع و آبخیزداری کشور در گفت‌وگو با همشهری از متوقف شدن این روند خبر داد.

مهندس ابوالقاسم بهرامی، در این باره گفت: درختان کهنسال از جمله منابع غنی و ارزشمند کشور تلقی می‌شوند که علاوه بر اهمیتی که از نظر تاریخی دارند از جنبه زیست‌محیطی نیز بسیار مورد توجه‌ هستند.

تا آنجا که امروزه در بسیاری از مراکز تحقیقاتی، درختان کهنسال به‌عنوان یکی از طرح‌های تحقیقاتی در دست بررسی است، همچنان که یونسکو توجه خاصی به این درختان دارد.وی افزود: درکشورما نیز با توجه به غنای درختان کهنسال، برخی استادان با همکاری سایر متخصصان جهان به‌طور مشترک مشغول بررسی درختان کهنسال کشور هستند.

علاوه براین، در داخل کشور هم، طرحی تحت عنوان درختان کهنسال تعریف شده و در قالب این طرح شناسایی و بررسی تمامی درختان کهنسال کشور به‌عنوان ذخایر ارزشمند در دست بررسی است.

رئیس شورای‌عالی جنگل، مرتع و آبخیزداری کشور با انتقاد از قطع درختان کهنسال گیلان با توجیه مبارزه با خرافه‌پرستی افزود: قرار گرفتن این درختان در مناطق مختلف از جمله،  امامزاده‌ها یا برخی قبرستان‌ها سبب شده تا مردم به به‌دلیل موقعیت استقرار این درختان به دیده تکریم به آنها نگاه کنند.

بدیهی است که در طول تاریخ، برداشت‌های نادرستی هم در این زمینه ایجاد شود؛ اما ما نباید به بهانه مبارزه با این برداشت‌های ناصحیح ، صورت مسئله را پاک کنیم بلکه باید با آن برداشت نادرست برخورد شود؛

چراکه از هر زاویه و با هر بینشی که به این قضیه نگاه کنیم قطع درخت مردود است به‌خصوص در کشور ما که بنا به آموزه‌های دینی و تصریح پیامبر گرامی اسلام بر حفظ و نگهداشت درخت تاکید شده است، همچنان‌که رهبر معظم انقلاب هم تا آن اندازه برای حفظ منابع طبیعی و عرصه‌های ملی و جنگلی ارزش قائلند که تاکید کرده‌اند فرهنگ منابع طبیعی باید به معارف عمومی تبدیل شود. براین اساس چنین رویکردی با هیچ معیاری قابل‌قبول نیست.

بهرامی، همچنین از اعزام گروهی متخصص برای بررسی وضعیت درختان کهنسال  گیلان خبر داد و گفت: این گروه ضمن بازدید از تک‌تک درختان کهنسال موجود در استان، شیوه‌های حفظ و صیانت بهتر و پایدار آنها را بررسی می‌کنند.

در عین حال مدیر روابط عمومی اداره کل منابع طبیعی استان گیلان در باره قطع درختان کهنسال به خبرنگار ما گفت: اداره کل حج و اوقاف استان، درخواستی مبنی بر قطع درختان به منابع طبیعی ارسال کرده بود و در پی آن، 2 اصله درخت  در محدوده بقاع متبرکه در رضوانشهر  قطع شد؛اما منابع طبیعی استان هیچ درخواستی برای قطع 40 درخت دریافت نکرده است.

گفتنی است، مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان گیلان روز چهارشنبه گذشته در گفت‌وگو با باشگاه خبرنگاران جوان از قطع درختان کهنسال به‌منظور مبارزه با خرافه‌پرستی خبر داده و گفته بود: مقدس شمردن و کرامت قائل شدن به درختان هیچ جایگاهی در فرهنگ دینی مسلمانان ندارد و باید اینگونه افکار و خرافه‌پرستی‌ها و دخیل بستن و نذر و نیاز با درختانی که به‌اصطلاح غلط، نظر کرده‌اند مبارزه کرد.

وی همچنین از شناسایی 40 اصله درخت کهنسال «مقدس‌نما» خبر داده بود که در آینده قطع خواهند شد و چوب آنها در امور خیریه صرف خواهد شد.


منبع: همشهری آنلاین

del.icio.us  digg  newsvine  furl  Y!  smarking  segnalo