X
تبلیغات
رایتل
23 آبان 1387 ساعت 01:14 ب.ظ

تحقیقات متخصصان دانشگاه کانبرا نشان می دهد که چکاوکها توانایی فراگیری اصوات ناشناخته و هشداردهنده گونه های مختلف را داشته و پس از یادگیری به آنها واکنش نشان می دهند.

محققان به دفعات شاهد رفتاری در پرندگان یک گونه خاص بوده اند که در زمان مواجهه با خطر، صدایی هشدار دهنده از خود ایجاد می کنند که این صدا باعث هوشیاری پرندگان از گونه های دیگر نیز خواهد شد. نکته مجهول در این فرایند این است که آیا توانایی چند زبانه بودن در پرندگان، خاص و غیر طبیعی بوده و یا پرندگان طی گذشت زمان اصوات هشداری دیگر گونه ها را فرا می گیرند.

مطالعات جدیدی که در این زمینه در دانشگاه کانبرا در استرالیا انجام گرفته است نشان می دهد که اصوات هشدار دهنده حتی در صورتی که توسط گونه های بسیار کمیاب ایجاد شوند، می توانند به محدوده آموخته های پرندگان افزوده شده و آنها را به پرندگانی چند زبانه تبدیل کند.

گروهی از محققان این دانشگاه با ضبط صدای پرندگان در گونه های متفاوت چکاوکها که در مکانهای مختلفی تحت مراقبت قرار داشتند و تحت نظر گرفتن عکس العملهای آنان این پدیده را مشاهده کردند.

بر اساس مشاهدات، دو گونه از چکاوکها که دارای اصوات هشدار دهنده مشابهی هستند، صدای یکدیگر را به راحتی و سرعت شناسایی کردند این بدان معنی است که چکاوکی که در گونه fairy-wren قرار داشت تنها با شنیدن صدای هشدار چکاوکی از گونه خود عکس العمل نشان داده و نسبت به هشدار دیگر گونه ها که با آنها ناآشنا بود رفتاری بی تفاوت نشان می داد.

این پدیده بیانگر این موضوع خواهد بود که چکاوکهای fairy-wren برای شناختن و درک هشدار گونه های دیگر باید از قبل آن را شنیده باشند و حس خطر را از آن دریافته باشند.

همچنین چکاوکهای fairy-wren نسبت به هشدار ناآشنای گونه ای کمیاب از این پرندگان که برای مدتی در یک مکان زندگی می کردند، از خود واکنش نشان می دهند به این معنی که چکاوکها توانایی یادگیری هشدارهای ناآشنا و متفاوت را، از دیگر گونه ها دارند.

بر اساس گزارش نیوساینتیست، به گفته محققان، جانورانی که مورد هجوم شکارچیان قرار می گیرند، نیاز به تطبیق خود با علائمی که آنها را از حضور شکارچیان آگاه می کنند، خواهند داشت و این فراگیری آنها را در مقابل تغییرات محیطی حساس و ایمن خواهد کرد.

دانشمندان بر این باورند که این تحقیقات به محافظان محیط زیست در حفظ گونه های مختلف یاری خواهد رساند. این گروه ها می توانند با آموزش هشدارهای مختلف گونه های جانوری موجود در منطقه به گونه هایی که در معرض انقراض قرار دارند، خطر نابودی آنها را کاهش دهند.


خبرگزاری مهر

del.icio.us  digg  newsvine  furl  Y!  smarking  segnalo