X
تبلیغات
وکیل جرایم سایبری
25 بهمن 1387 ساعت 12:29 ق.ظ
Spermophilus fulvus Litchtenstein, 1823
Larg-toothed souslik
سنجاب زمینی، کلاهو
 
پراکنش: شمال خراسان_همدان_زنجان و قزوین  
شناسایی:
صفات ظاهری: جثه بزرگ، دم کوتاه و پشمالو، چشمها درشت، لاله گوش کوچک، سطح پشتی بدن زرد با سایه ای از قهوه ای و متمایل به خاکستری، سطح زیرین بدن روشن و متمایل به سفید، کف دست و پا برهنه و دارای ناخنهای سیاه رنگ، ناخن دستها معمولا بلندتر از پاها، موها در زمستان بلندتر، نرم تر و تیره تر، میانگین طول و سر وتنه 260میلیمتر و میانگین طول دم 75 میلیمتر، میانگین اندازه پا 47 میلیمتر..
صفات جمجمه ای: جمجمه کوتاه و پهن با پوزه ای ضخیم و کوتاه، زائده های پس حدقه ای کاملا در عقب و تیزی آنها به طرفین، کمانهای زیگوماتیک ضخیم، مدور و تقریبا موازی با یکدیگر، شکافهای کامی جلویی کوچک، صندوق صماخ کوچکو مدور با سوراخ خارجی برآمده.
دندان پیش آسیا بالا عمود به سمت پایین، سفید رنگ با کمی آثار زردی، دندان پیش آسیای اول از بقیه دندانها کوچکتر، دندانهای پیش آسیای دوم و آسیای اول و دوم مشابه، دندان آسیای سوم پهن تر از بقیه.
صفات کروموزومی: 2n=36
 زیستگاه: دشتها و کوهپایه های نزدیک به کشتزارها و اراضی نرم ورسی حاصلخیز.
عادات غذایی: تغذیه از گیاهان مختلف.
زیست شناسی عمومی:
فصل تولید مثل: بهار.
 تعداد زاده ها: پنج تا نه.
رفتار: روز فعال  ولی در صبح و عصر فعالتر، معمولا در گروههای نزدیک به هم، توانا در ایستادن بر روی دو پا، قادر به ایجاد صدا در هنگام بروز خطر، لانه ها زیر زمینی با یک خروجی و در عمق 50سانتیمتری سطح زمین، دارای خواب زمستانی و در بعضی مناطق دارای خواب زمستانی.    
خسارات:
اقتصادی: بعضی اوقات آفت مزارع کشاورزی بخصوص مزارع غلات.
      


P3300368.jpg Spermophilus fulvus picture by tarahomiP3300376.jpg Spermophilus fulvus picture by tarahomi


P3300375.jpg Spermophilus fulvus picture by tarahomi
del.icio.us  digg  newsvine  furl  Y!  smarking  segnalo